7.7.15

Argan Agacı ve Keçiler.... Atlas Çocuk Temmuz Sayısında....

Uzun bir aradan sonra hazır bloguma geri dönmüşken postlarıma ara vermeden tam yol devam!
Dün Analist Dergisi, bugün Atlas Çocuk. Her yaşa hitap etmeye devam :-)...
Atlas Çocuk Temmuz sayısında bu sefer Fas'a endemik olan argan ağacını, argan ağacının Fas için önemini, Fas'ın altın sıvısı olan argan yağını ve argan ağacının o sevimli keçilerle olan birlikteliğini anlattım.
Yazımda yer alan fotoğraflar bana, sadece keçiyi kucağıma alıp mest olmuş şekilde severken ki fotoğrafım canım annem Pürnur Gündüz'e aittir.
Araştırmacı, meraklı, doğayı seven ve koruyan çocuklar yetiştiriyorsanız eğer Atlas Çocuk sizin çocuğunuzun dergisidir. Aman kaçırmayın ve beni takibe devam ediverin :-)....

6.7.15

Kadın Olmak Afrika'da Daha da Zor!

Sevgili Blog Dostlarım uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!
Bu süre zarfında neler neler oldu, ne geziler, ne kutlamalar, ne yorgunluklar, ne iş başarmalar, neler neler?
Nereden başlamalı, nasıl anlatmalı? Anlatacak zamana ihtiyacım olduğu bir gerçek, hele hele kısa vadeli planlarımı düşündüğümde. Eh, artık, zamanım ve gücüm el verdiğince artık bir yerlerden başlamalı...
Haziran ayında analitik düşünenlerin ve akademisyenlerin favori dergisi Analist'te Afrika'da Kadın Olmanın Zorlukları üzerine uzunca bir yazı yazdım. Kadın olmak zor, hele hele Afrika'da kadın olmayı ne siz sorun ne ben anlatayım diyeceğim ama bir kere anlatmış bulundum. Bu tanıtım için hayli geciktim biliyorum, Temmuz ayına çoktan vasıl olduk bile. Ancak yine de derginin Haziran sayısına siz de sahip olmak istiyorsanız eğer bayilerinize değil derginin www.analistdergisi.com adresine danışmanızda yarar var diye düşünüyorum.
Analisr Dergisi için yazı yazmaktan büyük bir keyif aldım...
Yazımda kullanılan fotoğrafların hepsi bana Figen Gündüz Letaconnoux'a aittir.
Sevgiler,
Beni takipte kalın lütfen!