11.6.12

Roland Garros'un ardından...

Hint Okyanusu'dan bir ada Reunion'da havaalanına'da adı verilmiş olan Roland Garros'u hepimiz her yaz başı Paris'de düzenlenen tenis turnuvasından tanıyoruz.

Kimdir bu Roland Garros? Hiç düşündünüz mü? Eski bir tenisçi mi acaba?


Hint Okyanusu'ndaki Reunion Adası'nın başşehri Saint Denis'i gezerken çektiğim Roland Garros heykeli.

6 Ekim 1882'de Reunion Adası'nın başşehri Saint-Denis'de doğan Garos daha sonra egitimi için Fransa'ya gider. Garros Akdeniz'i uçakla geçen ilk Fransız pilot olma ünvanına sahip. I.Dünya Savaşı sırasında savaş pilotu olarak da hizmet veren Garros 5 Ekim 1918'de Akdeniz'i geçerken uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeder.  Ölümünden 2 sene sonra, 1920'de Paris'de Le Stade de Roland Garros adıyla açılan tenis stadyumunda düzenlenen Fransız Açık Tenis Turnuvası zaman içinde "Les internationaux de France de Roland-Garros / Uluslararası Fransız Roland Garros Turnuvası" olarak anılır oldu.

Nadal'ın her servis öncesi şortunu çekiştirmesi, burnunu kaşıyıp saçlarını kulak ardına atması, hatta hatta t-shirtünü düzeltmesi gibi tikleri önceleri sinirime dokunsa da Djokovic'in agresif tutumu, hırsından  raketini yere fırlatması, bununla da yetinmeyip raketini üzerinde Perrier reklamı olan banka vurup, bankı parçalaması karşısında iyice Nadal fanatiği oldum. Bu sayede Perrier de reklamını yaptı. Perrier amblemi maç boyunca pek de izleyicilerin dikkatini çekmezken, tam da banktaki amblemin basılı olduğu yerin paramparça olmasıyla maçtan sonra Perrier satışlarının katlandığına eminim. Ne de olsa reklamın iyisi kötüsü olmaz demişler..

.
Sharapova ve Nadal'ın kupayı kazanmalarına hayli sevindim.

İkisi de hak etmişlerdi.

Tebrikler...

2 yorum:

beste dedi ki...

Ogrendim bende tenisci zannederdim:)

figoltx dedi ki...

Ya bakalım daha neler öğreneceğiz?