18.2.14

Gergedan Russelas'dan insanlara mektup....

Kenya / Ulusal Nairobi Parkı’nda safari yürüyüşü yaparken gözüme takılan, Gergedan Russelas’ın biz insanlara hitaben yazmış olduğu bu yazıyı sizler için tercüme ettim. Elçiye zeval olmazmış....

"Sevgili İnsanlar,
İnsanların hepsinin kötü olmadığını biliyorum. Hepsi bizi avlayıp, öldürmüyor. Hatta bazı insanlar gergedanları silahlı insanlardan korumak için çok çalışıyorlar. 1982 yılında arkadaşım Michael M.Werikhe tatillerinde sadece ben ve tüm gergedanlar için Mombasa'dan Nairobi'ye yürüdü. 17 yıl içinde Michael gergedanları koruma projesi için 1.25 milyon dolar topladı. Para toplayabilmek için o kadar yol tepti. Gergedan Adam diye de bilinen Michael büyük adamdı. Michael diğer insanlara insanlık ve doğa için gergedanlarla hep beraber yaşamanın önemini gösterdi. Michael 1999'da öldü. Onun çabası gergedanların yaşamasını isteyen diğer insanlara da yol gösterdi. Bugün neden halen hayattayım bunu çok iyi biliyorum. Siz de iyi insanlardan biri olabilirsiniz. Ancak acele edin! Lütfen, beni ve diğer gergedanları kurtarın. Neslimiz tükenmek üzere. Bizlerden hayatta kalanlar çok az.

Saygılar, Russelas"

Bazı Uzak Doğu ülkelerinin inanışına göre gergedan boynuzu tozu, yiyen kişide afrodizyak etkisi yapıyor. İşte bazı toplumların gergedanlaşma sevdası sonucu gergedanlar % 90 oranında yok edildiler. Gergedanların boynuzu öbür hayvanlarınki gibi kemikten değil, saç ve tırnakların yapısındaki keratin denen lifsi proteinden oluşuyor. Proteinini gergedan boynuzundan alacağına et, balık, tavuk ye, süt iç, benim Uzak Doğulu kardeşim!

Hiç yorum yok: