1.7.09

Havada neler oluyor?

2 Haziran 2009, Fransa bahar tatilimizin son gününde esimin annesinin St. Malo'daki evinde veda yemegindeyiz. Yemek bitmis, tam kapidan çikmak üzereyken cep telefonum çaldi. Arayan ablamdi. Heyecanli bir sesle nerede oldugumuzu, Paris'den Nairobi'ye ne zaman uçacagimizi sordu. Cevabimin akabinde "Rio'dan Paris'e uçmakta olan bir Air France uçagi okyanusa çakilmis, duydunuz mu?" dedi. Yine baska bir seyahatimiz öncesinde Amsterdam Havaalani'na çakilan THY uçaginin haberini vermisti. Kendisini burada ailemizin felaket tellali olarak ilan ediyorum. Esimin ebeveynleriyle tam vedalasirken tekrardan içeri girip internetten arastirdik, ne zaman olmus, kazanin nedeni belli mi, vs, vs. Nedeni nasil belli olsun hemen, uzerinden yaklasik bir ay geçmesine ragmen kazanin ne kara kutusu bulunabildi, ne de doyurucu bir açiklama yapilabiliyor. Kisacasi her kafadan ayri bir ses çikiyor. Neyse biz bu moralle esimin annesi ve babasiyla vedalastik ve Paris'e dogru yola çiktik. O gece Paris'de Roland Garros sayesinde zar zor yer buldugumuz bir otelde konaklayip ertesi sabah Swiss Havayollari'nin Paris-Zürih saat 07:00 uçagina bindik. Teknik bir problemden ötürü yaklasik 1 saat gecikmeyle uçagimiz havalandi. Bu gecikmeyle Zürih-Nairobi uçagini yakalamamiz biraz tehlikeye girmisti, ama neyse zar zor da olsa o uçagi da yakaladik. Nairobi semalarina kadar uçusumuz rahat geçti. Ancak uçagimiz Nairobi hava kosullarinin elverisli olmamasi nedeniyle yaklasik yarim saat havada dolandi ve Nairobi'ye inis yapmadan Tanzanya'nin kiyi sehri Daressalam'a inis yapti. Yaklasik 1 saat Dar Havaalani'nda bekleyip oradaki yolculari da aldiktan sonra Nairobi'ye yaklasik 3 saat gecikmeli olarak, ama tek parça olarak indik. Swiss Havayollari her zaman dakikligi, servis kalitesiyle bizim gözümüzde bir numaraydi, hele bu uçusta uçus ekibinin risk almamasi ve profesyonelligi dolayisiyla bir numaradaki yerini garantiledi.


2005 senesinde Kenya Havayollari'nin bir uçagi Kamerun'dan havalanirken hava kosullarinin uygun olmamasi nedeniyle düsmüstü. Dün de Yemen Havayolla'rinin bir uçagi Komor Adasina inmeye hazirlanirken yine hava kosullarinin inise elverisli olmamasi nedeniyle düstü.


Ardi sira gelen kazalara ragmen uçak yine de en güvenilir ulasim araci. Ancak tüm havayollarindan uçus güvenligi ile ilgili tüm önlemleri almalarini ve hiç bir seyi sansa birakmamalarini temenni ediyorum.

Herkese güvenli uçuslar...

Hiç yorum yok: