26.9.11

Afrika, Kenyalı Nobel ödüllü Yeşil Kuşağını yitirdi

"Afrika, özellikle de Afrikalı kadınlar bir öncüyü, lideri, eylemciyi yitirdiler"


2004 Nobel Barış Ödülü sahibi, küresel çevre hareketinin önemli isimlerinden, çevre eylemcisi Wangari Maathai 71 yaşında hayatını kaybetti.

Barış Ödülünü çevre bilincini artırma, kadın hakları ve yolsuzluk karşıtı eylemleri sebebiyle 2004 yılında kazanan Maathi, bu ödüle layık görülen ilk Afrikalı kadın olarak tarihe geçmişti.

Kenya'nın başkenti Nairobi'de hayata gözlerini yuman Maathi, kanser tedavisi görüyordu.

Wangari Maathai'nin ölümü küresel çevre ve kadın hareketi açısından önemli bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

Veterinerlik alanında profesör olan Wangari Maathai, uluslararası arenada 1980'ler ve doksanlı yıllar boyunca sürdürdüğü ağaçsızlandırma karşıtı eylemler sonrasında tanındı.

Maathai'nin kurucuları arasında bulunduğu
Yeşil Kuşak Hareketi, (Yeşil Kuşak Hareketi ile ilgili 15/04/2009'ya yazdığım yazı) 1977'den bu yana orman alanlarının tarıma açılmasına karşı eylemler yürüttü, Afrika'da yirmi milyondan fazla ağacın dikilmesini sağladı.

2002 yılında milletvekili seçilerek Kenya meclisine giren Maathi, bir dönem hükümette çevre bakanı yardımcılığı görevi yaptı.

Maathai son dönemlerde çevre karşıtı politikaları sebebiyle Kenya'daki Daniel Arap Moi hükümetine karşı eylemlerde bulunmuş ve birkaç kez gözaltına alınmıştı.

2008 yılında, Kenya hükümetindeki bakanların sayısının artırılmasına tepki olarak düzenlenen bir eylemde göz yaşartıcı gaza maruz kalması sebebiyle gündeme gelmişti.

"Adalet, eşitlik ve ekolojik bütünlük"

Wangari Maathai, 2004 yılında Nobel Barış Ödülü'nü alırken yaptığı konuşmada adil ve eşitlikçi kalkınma olmadan barışın mümkün olamayacağını, kalkınma için ise çevre yönetiminin demokratik ve barışçıl bir şekilde yürütülmesi gerektiğini söylemişti.

Maathai aynı konuşmasında endüstri ve küresel örgütlerin ekonomik adaletin, eşitliğin ve ekolojik bütünlüğün kar elde etmekten daha değerli olduğunun altını çizmişti.

Sadece Kenya ve Afrika'nın değil dünyamızın başı sağolsun!

4 yorum:

Tanya's dedi ki...

Figencim,

her güzel insanı kaybetmiyor muyuz?

Önemli olan adıyla yaşatabilmek..ölüm sadece bedenlerini ayırıyor bizden.

Adsız dedi ki...

Eminim huzur içindedir ruhu,dün gazete de okudum haberi.Sevgiler,asis..

figoltx dedi ki...

Tanya'cım haklısın. O adıyla yaşayacaklardan biri...

figoltx dedi ki...

Asis'cim yorumunu görünce nasıl sevindim anlatamam. İki gündür aklıma düşmüştün. Sen bana bir mail atım ama gmx adresimde problem var mail alıyorum ama mail gönderemiyorum. Yahoo adresimden sana cevabi mail atacaktım bir türlü yapamadım. Kusuruma bakma. Seninle ilgili gelişmeleri merak ediyorum. Sana mail atacağım en kısa sürede.
Bloguna geri dönmeyi düşüm müyor musun? Ne güzel yazıyordun...
Bence de ruhu huzurludur dünyaya bu kadar hizmet ettikten sonra... Sevgiler...